Čo je Canva a ako funguje v dizajne?

Čo je Canva

Canva je platforma pre grafický dizajn, ktorá je ideálna na vytváranie rôznych obrazových projektov. Aj keď s dizajnom nemáte žiadne skúsenosti, so svojim jednoduchým použitím si ju určite obľúbite.

Na trhu je viac ako 10 rokov a k dispozícii máte aj bezplatnú verziu, ktorá vám umožní pracovať s úpravami fotografií, obrázkov, vizitiek, pozvánok, letákov a rozložením ich dizajnu. Toto všetko a aj o mnoho viac vám ponúka na jednom mieste.

Uľahčí pre vás celkový proces digitálneho dizajnu. Jednoducho si vytvoríte účet a všetko vám bude fungovať buď cez webový prehliadač alebo v aplikáciách pre iOS či Android.

S viac ako 250 000 dostupnými šablónami je začatie témy a postup v nej veľmi jednoduchý, dokonca aj pre tých, ktorí sú na platforme noví. Dostupné sú aj fotografie, videá a grafika so stovkami tisíc možností, z ktorých si môžete vybrať. Všetky tieto čísla sú ešte vyššie, ak si zabezpečíte platenú verziu.

Canva šablóny

Aké sú najlepšie funkcie v Canve?

Canva je preplnená funkciami a mnohé sú špecifické. Za zmienku určite stojí, že sa vaša tvorba automaticky ukladá.

Rozsiahla sada funkcií pomáha vašim fotkám, obrázkom alebo samotným dizajnovým nápadom vyniknúť.
Od základného orezania a vyrovnávania až po pridávanie textúr a korekciu farieb, vám tieto funkcie umožňujú zjednodušujú úpravu fotografií. Môžete pridať textúrované pozadie, aby vaša fotografia získala väčší rozmer, vložiť text na vytvorenie vlastného meme, vytvoriť mriežku fotografií, rozmazať fotografiu a ďalšie.

Vytvorenie plagátu, môžete začať tak, že si vyberiete jednu zo širokej ponuky šablón, ktoré si viete upravovať podľa vašich predstáv. Môžete meniť farby a tvary pozadia, nahrať obrázky, fotky alebo videá či hudbu.  Napísať texty, doplniť rôzne prvky, dokonca opísať obrázok, ktorý by ste chceli a Canva ho podľa zadania vytvorí.

Upravené a nadizajnované fotky alebo obrázky viete využiť aj na propagovanie vašich produktov alebo služieb cez sociálne siete. Taktiež si môžete vytvoriť bannery, letáky pre váš web či propagáciu prostredníctvom emailov.

Propagačný obrázok vytvorený v Canve

Okrem nadizajnovania fotiek, viete svoju kreativitu presunúť aj na vytvorenie príbehov alebo videí. Pohyblivé obrázky, príbehy či vidéa, majú tendenciu sledovateľa viac zaujať a priniesť vám tak vyššiu odozvu z vášho úsilia o propagáciu produktu alebo služby.

Ako využiť Canvu?

1. Grafický dizajn

Grafický dizajn je jedným z hlavných dôvodov, prečo tento nástroj ľudia používajú. Môžete si vytvoriť viacero návrhov vrátane reklamných kampaní. Ak vytvárate webovú stránku môžete vytvoriť logo, postavy, grafiku a rýchlo vytvoriť niečo profesionálne.

Pracovný stôl s produktami na dizajnovanie

2. Úprava fotografií

Ak fotografujete pravidelne, pravdepodobne budete na úpravu fotografií používať softvér na úpravu fotografií. Avšak naučiť sa takýto typ nástroja zaberie veľa času. Ak chcete robiť jednoduché úpravy, môžete to urobiť aj cez Canvu.

3. Sociálne médiá

Sociálne médiá sú dôležitou súčasťou marketingových stratégií mnohých tvorcov.
Pri používaní Canvy môžete vytvárať pútavý obsah pre viaceré platformy sociálnych médií. Môžete si vybrať šablóny hotovej veľkosti pre príspevky na Facebok alebo Instagram v hlavnom kanáli ako aj v príbehoch.

Ľudia sledujúci sociálne siete na mobile

4. Titulné obrázky blogových príspevkov

Pri vytváraní titulného obrázka blogového príspevku máte veľa možností. Ako východiskový bod si môžete vybrať zo skladových obrázkov a importovať obrázky z iného miesta. Ak potrebujete pridať názov, môžete použiť aj množstvo písiem.

5. YouTube Miniatúry

Titulný obrázok videa – miniatúra, prispieva k sledovanosti na YouTube. Svoju zaujímavou, kreatívnou miniatúrou môžete sledovateľov zaujať a zvýšiť tak mieru sledovanosti. Ak máte svoj vlastný kanál, dajte si záležať aj na tomto detaile, ktorý si jednoducho viete vytvoriť v Canve.

6. Prezentácie

Canva má niekoľko šablón na vytváranie prezentácií. Farby, písma a prvky môžete upraviť tak, aby vyhovovali vašim osobným potrebám. Prezentácie môžu byť pre vás užitočné napríklad pri vytváraní finančných správ, zostavovaní plánov pre nadchádzajúci projekt a podobne.

Prezentácia projektu s Canva šablónou

7. Infografika

Vizuálne zobrazuje informácie a dáta v grafickej forme. Tým je obsah prehľadnejší a atraktívnejší.
Infografika je vynikajúci spôsob, ako zapojiť používateľov do vašich blogových príspevkov a funguje aj v e-mailoch a na sociálnych médiách.
Canva má množstvo šablón na vytváranie infografík, ktoré pokrývajú viacero tém. Môžete si vybrať šablóny, ktoré majú očíslované body na vyplnenie, spolu s ďalšími, ktoré sledujú iný druh logickej postupnosti. Samozrejme môžete si vytvoriť aj vlastné.

Záver
Kreativite sa medze nekladú a svoje nápady a vízie viete zrealizovať  prostredníctvom jednoducho ovládateľnej webovej platformy Canva. Rôznorodé funkcie úpravy obrázkov, fotografií ale prípravy vlastných dizajnov ukážu vašu originálnosť a vyzdvihnú vaše projekty.

Ak grafický dizajn a vizuálna tvorba nie je niečo pre vás a hľadáte odborníka, ponúkame vám profesionálne služby pre tvorbu webstránok, bannerov, postov na sociálne siete a mnoho iných služieb.

Zistite viac o našich službách: https://modernewebstranky.sk/graficke-sluzby/

Zdroj:
https://www.techlearning.com/how-to/what-is-canva-and-how-does-it-work-for-education
https://www.businessinsider.com/guides/tech/what-is-canva
https://www.makeuseof.com/what-is-canva-used-for/

Pomôžeme?

Vyberte si z našich služieb: