Vytvorenie vlastníctva GA4

Tvorba GA4 účtu

V dnešnej digitálnej ére je pre podniky nevyhnutné mať presný prehľad o svojich návštevníkoch a ich interakciách na webových stránkach. Jedným z najefektívnejších nástrojov na získanie týchto údajov je Google Analytics 4 (GA4). GA4 prináša nové možnosti a funkcionalitu, ktoré umožňujú lepšiu analýzu návštevnosti a správu konverzií.

Aby ste mohli využívať všetky výhody GA4, je potrebné správne vytvoriť vlastníctvo a nastaviť ho v Google Tag Manager (GTM). GTM je nástroj, ktorý umožňuje centrálne riadiť a implementovať rôzne sledovacie kódy a tagy na vašej webovej stránke bez nutnosti zásahov do kódu samotnej stránky.

Súbor článkov, ktoré sme pre vás pripravili vám poskytnú návod krok za krokom návod na vytvorenie vlastníctva GA4 a jeho konfiguráciu v Google Tag Manager.

1. Prejdite na webovú stránku Google Analytics. Ak ešte nemáte Google účet, vytvorte si nový. Ak ho máte, prihláste sa a kliknite na > Začať merať.

GA4 - vytvorenie google účtu

GA4 - vitajte v službe

2. Následne sa vám zobrazí formulár na vytvorenie nové ho Google Analytics 4 účtu. Zadajte názov účtu (môže to byť napr. názov vašej spoločnosti alebo projektu) a vyberte si možnosti pre zdieľanie údajov vášho účtu.

GA4 - vytvorenie účtu

GA4 - zdieľanie údajov

3. V ďalšom kroku sa vám zobrazí vytvorenie vlastníctva. Zadajte názov vlastníctva vášho GA4, vyberte si krajinu, časové pásmo a menu.

GA4 - vytvorenie vlastníctva

4. Vyberte si popis, ktorý vašu firmu najviac vystihuje.

GA4 - popis firmy

5. Ďalej uveďte, aký je váš hlavný obchodný cieľ.

GA4 - obchodné ciele

6. Potvrďte zmluvné podmienky služby Google Analytics. Nezabudnite si prepnúť krajinu, pre ktorú majú byť zmluvné podmienky platné.

GA4 - zmluvné podmienky

7. Nakoniec vyberte, z ktorej platformy sa majú údaje zhromažďovať.

My si teraz ukážeme nastavenie zhromažďovania údajov prostredníctvom platformy Web.

GA4 - zhromažďovanie údajov

8. Kliknite na tlačidlo Web a zobrazí sa vám tabuľka pre nastavenie streamu údajov. Sem zadajte URL adresu vášho webu, z ktorej chcete údaje zhromažďovať a tiež zadajte názov streamu. Tiež si môžete vybrať z ponuky rozšírených meraní, podľa toho, aké údaje potrebujete merať.

GA4 - nastavenie streamu

9. Po vytvorení streamu je potrebné pridať na vašu webstránku značku. Prejdite dole do časti Zobrazenie pokynov pre značku a kliknite na šípku vpravo. Ak chcete značku implementovať manuálne, kliknite na Manuálna inštalácia a odošlite značku programátorovi.

GA4 - stream

GA4 - pokyny pre značku

GA4 - inštalácia značky

Ak ste po vyplnení formulára odišli z nastavenia streamu, opäť sa tam dostanete takto:

  • kliknite dole vľavo na tlačidlo Nastavenia
  • v strednom stĺpci vyberte Streamy údajov
  • vyberte tlačidlo Pridať stream a pokračujte podľa predchádzajúcich pokynov

GA4 - streamy údajov

10. Ak je všetko nainštalované správne, do 48 hodín by ste mali mať zbieranie údajov aktívne.

GA4 - tok údajov

Hotovo. Google Analytics 4 máme nastavený.

Na to, aby ste mohli sledovať všetky udalosti, ktoré sú pre vás dôležité je potrebné vykonať ešte nastavenie v Google Tag Manager, ktorému sa venujeme v našom ďalšom článku Ako vytvoriť účet Google Tag Manager.

Nezabudnite si ponechať nastavenie streamu otvorené alebo si zapísať Identifikátor merania. Ten budeme pri nastavovaní v Google Tag Manager potrebovať.